İnkluziv Toplum Fondunun yeni hesabatı: İran etnik azlıqların uşaqlarına ad seçməyə icazə vermir
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
İnkluziv Toplum Fondu, İran hökumətinin Azərbaycanlı, Bəluc və digər etnik azlıqlara məxsus uşaqların adlarına görə doğum şəhadətnamələrini sistemli şəkildə rədd etdiyini açıqlayan yeni bir hesabat yayımladı.
İnkluziv Toplum Fondu, İran hökumətinin Azərbaycanlı, Bəluc və digər etnik azlıqlara məxsus uşaqların adlarına görə doğum şəhadətnamələrini sistemli şəkildə rədd etdiyini açıqlayan yeni bir hesabat yayımladı. Hesabatda vurğulanır ki, dövlət adlar məsələsində sistemli şəkildə maneələr törədir.
Məsələn, Azərbaycan türklərinin “Volkan” (yanardağ), “Ayıl” (dirçəliş) və ya Bəluc dilindəki adlar kimi mədəni dəyərləri əks etdirən seçimlər rəsmi qeydiyyatdan “qeyri-qanuni” sayılaraq imtina edilir. Bu siyasət, etnik kimlikləri silmək və Fars dilini məcburi üstünlükdə saxlamaq üçün qəsdən həyata keçirilir.
Şəxsiyyət vəsiqəsi olmayan uşaqlar həyatın əsas sahələrindən kənarlaşır: məktəbə qeydiyyat, pulsuz tibbi yardım, hətta ölümdən sonra dəfn hüququ belə inkar edilir. Xüsusilə Azərbaycan və Bəluc kimi iqtisadi cəhətdən zəif regionlarda bu problem ailələri daha çox çarəsizliyə aparır.
İnkluziv Toplum Fondu, İranın BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyası və Universal İnsan Hüquqları Bəyannaməsi kimi imzaladığı beynəlxalq sənədləri kobud şəkildə pozduğunu bildirir. Hesabatda hökumətə çağırış edilir: “Ad məhdudiyyətləri dərhal ləğv edilməli, etnik azlıqların mədəni hüquqları qorunmalı və hər uşaq şəxsiyyət vəsiqəsi ilə dünyaya gəlməli!” Hesabatın tam mətni və təfərrüatlar üçün buraya daxil olun.
İnkluziv Toplum Fondunun hesabatını fondun rəsmi saytından oxuya bilərsiniz.
Paylaş.